Zaśmiecony Bałtyk

100_4866

Wszystko na naszej planecie ma swoje miejsce i przeznaczenie. Odpadki, które są naturalnie produkowane stają się niezbędnym surowcem w przebiegu kolejnych, niezbędnych do życia procesów. Oddychamy, żeby żyć. Wydzielamy przy tym dwutlenek węgla, który jak wiemy, jest niezbędnym produktem fotosyntezy. To co dla nas jest odpadem, wykorzystują rośliny, produkując węglowodany i tlen. Wiemy o tym doskonale ze szkoły podstawowej. I nie jest to jedyny taki proces idealnego recyklingu w przyrodzie.

100_4999

Człowiek natomiast z całą swoją zaawansowaną techniką co roku produkuje tony toksycznych odpadów, których nie potrafi ponownie wykorzystać. I tak nasza piękna ziemia zamienia się w ogromne wysypisko śmieci.

100_3245

Weźmy chociażby pod uwagę nasz Bałtyk. „Morze, nasze morze, będziem ciebie wiernie strzec” śpiewały dzieci na szkolnej akademii 40 lat temu w mojej podstawówce. To taka patriotyczna piosenka. Oczywiście chodziło o zbrojną obronę tego zbiornika wodnego, żeby nie dostał się w obce łapy. Więc te obce łapy naprodukowały broni chemicznej, żeby jednak to morze zachachmęcić, czy też może, patrząc z ich punktu widzenia, odzyskać. Znamy zakończenie: polskie morze jest w polskich granicach!

100_3265

A co z bronią chemiczną? Strona zwycięska, a więc Alianci i Sowieci postanowili coś z tym zrobić. Ale co? Ktoś tam wpadł na wspaniały pomysł- zatopić w morzu! Do oceanu było za daleko, Bałtyk był najbliżej. Co komu szkodzi, że poleży sobie na dnie iperyt siarkowy (gaz musztardowy), adamsyt, fosgen, tabun, clark I i clark II, sole cyjanowe, kwas pruski?

I tak to sobie leżało kilkadziesiąt lat, dopóki ludzie nie zaczęli uświadamiać sobie czym właściwie jest ten złożony ekosystem, który tak zanieczyścili. No i teraz mamy problem: ruszać te toksyczne śmieci czy nie ruszać? Jedni są zdania, że trzeba morze oczyścić inni natomiast, żeby tego w ogóle nie dotykać, bo w czasie wydobywania tych materiałów, chemikalia mogą zacząć wyciekać i spowodują katastrofę ekologiczną. I bądź tu mądry!

100_3262

Patrzę teraz na zdjęcia z wakacji i widzę to morze zupełnie inaczej niż wtedy, kiedy te fotki robiliśmy. Zastanawiam się też czy ryby, do których spożywania się nas tak zachęca, są aby na pewno takie zdrowe? I w ogóle: czy jest jeszcze na naszej ziemi jakaś zdrowa żywność?

 

, , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz