Kamienne Kręgi w Odrach

56

Stonehenge- ta nazwa chyba każdemu obiła się o uszy. Tak, to oczywiście wielka budowla megalityczna w Anglii. Ale czy wiecie, że drugie co do wielkości w Europie takie miejsce znajduje się 14 km od Czerska? To oczywiście Kamienne Kręgi w Odrach. Jeżeli jeszcze tam nie byliście, to koniecznie musicie to miejsce odwiedzić. Nie będziecie żałować!

Kamienne Kręgi w Odrach są wielkim cmentarzyskiem kultury welbarskiej, które pozostawili po sobie Goci i Gepici wędrując ze Skandynawii nad Morze Czarne. W tej swojej wędrówce przybyli w I wieku n. e. na Pomorze. Prawdopodobnie zostali tu na dłużej i stworzyli z miejscową ludnością spoistą kulturę zwaną welbarską.

 

Cmentarzysko w Odrach obejmuje: kręgi kamienne, kurhany, groby ze stelami, groby płaskie a także wcześniejsze groby kultury pomorskiej. Cały ten teren jest porośnięty borem sosnowym, co razem tworzy niesamowity klimat. Teren ten jest na dodatek rezerwatem przyrody, mamy więc wycieczkę przyrodniczo- archeologiczną w jednym. Tym bardziej, że możemy też odwiedzić znajdujące się tutaj Muzeum Kręgów Kamiennych.

Miejscem tym od dawna interesowali się archeolodzy i badacze. Pierwsi z nich ponad 100 lat temu w czasie prowadzonych przez siebie badań poniszczyli wiele grobów i poprzesuwali niektóre kamienie. W 1915 r. Paul Stepan, mierniczy z Poznania dokonał pomiarów topograficznych terenu i wysunął tezę, jakoby kręgi kamienne były swego rodzaju prehistorycznymi zegarami. Natomiast polski archeolog prof. Józef Kostrzewski po przeprowadzeniu dokładnych badań archeologicznych uznał ten teren za cmentarzysko z I i II wieku n. e. W 1962 r. wznowiono badania pod kierownictwem doc. dr. Jerzego Kmiecińskiego z Uniwersytetu Łódzkiego.

57

Groby kobiece znalezione w kurhanach były bogato wyposażone w różne ozdoby, a także naczynia wyprodukowane na terenie Cesarstwa Rzymskiego. Widać z tego, że kobiety odgrywały w tamtym społeczeństwie dużą rolę i cieszyły się niewątpliwie wielkim szacunkiem.

60

Wielu zwiedzających twierdzi, że rezerwat jest miejscem niesamowitym, tryskającym pozytywną energią. Jakkolwiek by nie było, na pewno warto to miejsce zobaczyć.

 

 

, , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz