Wiosenny spacer

100_1319

Dziś wyruszyliśmy na poszukiwanie wiosny. Bo pogoda naprawdę dopisuje. Dzisiaj było bardzo przyjemnie i dużo, dużo słońca. I jeszcze to niebo tak niesamowicie niebieskie i czyste. Od razu przypomina mi się wiersz Jana Brzechwy z dzieciństwa:

„Chmury, płynąc po błękicie,

Urządziły wielkie mycie,

A obłoki miękką szmatką

Polerują słońce gładko,

Aż się dziwią wszystkie dzieci,

Że tak w niebie ładnie świeci.

100_4093

Bocian w górę poszybował,

Tęczę barwnie wymalował,

A żurawie i skowronki

Posypały kwieciem łąki,

Posypały klomby, grządki

I skończyły się porządki.”

100_4077-001

 Podobno marzec ma być dość ciepły. Z jednej strony to dobrze, bo taka pogoda po zimie na pewno nas pozytywnie nastraja. A z drugiej strony jest bardzo sucho, a w lesie zagrożenie pożarowe. Piękna słoneczna pogoda zawsze leśnikom spędza sen z powiek. W sumie to przydałby się deszcz.

100_4069

Z tego co pamiętam, to ostatnich kilka lat wiosny były takie właśnie bezdeszczowe. Mam nadzieję, że w tym roku tak nie będzie. Bo taki brak deszczu to dla roślin tragedia. Wiosną bowiem potrzebują właśnie deszczu najbardziej.

100_1330

Mam nadzieję, że przyroda będzie się budzić bardzo, bardzo pomalutku. Dlaczego? Bywały takie wiosny, że wszystko ruszyło szybko do przodu- drzewa wypuściły liście, obsypały się kwiatami, wszystko powychodziło z ziemi i obudziło się do życia. A potem przyszedł maj i… wszystko pozamiatał. Bo majowe przymrozki to u nas norma. A często to nie są tylko przymrozki ale dosłownie siarczysty mróz.

100_3980

 Dwa lata temu mieliśmy kilka majowych nocy po kilkanaście stopni w minusie. Zmarzło wszystko, nawet delikatne listki na drzewach. Potem długo trwało zanim się znowu odrodziły. Ale o owocach to już można było zapomnieć. Wszystkie drzewka owocowe, truskawki czy kwitnące krzewy tak dostały po kwiatach, że już o potomstwie mogły tylko pomarzyć. Ale najgorsze nas dopiero czekało. Jesienią nie było grzybów. Bardzo byliśmy tym zdziwieni, bo pogoda tej jesieni była bardzo sprzyjająca i grzyby powinny się ładnie wysypać. Dopiero znajomy leśnik uświadomił nam co się stało- otóż majowy mróz zniszczył grzybnię.

100_3987

Taka bywa czasem ta wiosna- niestety.

, , , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz