Swojskie masło i masło klarowane

Zrobienie masła ze śmietany to najprostsza czynność pod słońcem. A najsmaczniejsze jest takie masełko z prawdziwego mleka, mam oczywiście na myśli takie mleko od krowy. Jak więc zrobić masło? Oczywiście najpierw śmietana musi się ‘odstać’ , najlepiej w lodówce i wtedy możemy ją łyżką wazową zebrać. Nasze prababcie siadały z kubłem takiej śmietany przed domem i za pomocą specjalnego ubijaka tak długo ubijały tę śmietanę, aż się z niej zrobiło masło. Była to na pewno ciężka praca, ale za to jaką miały krzepę!

100_3659

Ja masło ubijam w malakserze. Tak jest o wiele prościej. Gdyby nasze prababki go miały, pewnie te pół dnia poświęciłyby na inne zajęcia. Ale każda epoka ma swoje prawa. Więc wróćmy do masła. Śmietanę wlewamy do malaksera do pojemności ¾ miski. Włączamy na najniższe obroty i kręcimy, kręcimy aż ukręcimy. Żeby nam się nie nudziło możemy w tym czasie zajmować się czymś innym w kuchni. Co jakiś czas kontrolujmy naszą śmietanę, ale jak już zrobi się masło, zmieni się odgłos pracy malaksera, więc na pewno tego nie przegapimy.

100_3663

Kiedy masło oddzieli nam się od maślanki przerywamy pracę naszej maszyny i wyciągamy masło. Ja wyjmuję je partiami do osobnej miseczki, ale Ela na przykład wylewa wszystko na bardzo drobne sito i maślanka po prostu spływa do innego naczynia. Też dobry sposób. Chodzi po prostu o to, żeby wszystkie grudki masła połączyć w jedną kulkę.

Następnie do miski, w której znajduje się masło wlewamy zimną wodę. Bierzemy tłuczek do ciasta lub łyżkę i ugniatamy masło, żeby wycisnąć z niego resztki maślanki. I masełko gotowe.

100_3930

Ostatnio w sprzedaży pojawiło się masło klarowane. Nie nadaje się ono do smarowania pieczywa, tylko do smażenia. Też możemy sklarować je sami. Ja tak robię zwłaszcza wtedy, gdy z jakichś powodów masło, które zrobię nie jest smaczne. No niestety, zdarza się, że ma ono jakiś dziwny posmak. Takie masło podgrzewam na wolnym ogniu aż do zagotowania. Pojawia się na nim wtedy piana. Jeszcze parę minut gotuję, aż widzę, że tłuszcz staje się coraz bardziej przeźroczysty. Łyżką cedzakową zdejmuję szum z powierzchni i zlewam czysty tłuszcz do miseczki, zostawiając na dnie garnka paprochy.

100_3931

Taki sklarowany tłuszcz jest świetny do smażenia. Można go zrobić też z kupnego masła. Ja wykorzystuję masło, które nie jest już pierwszej świeżości i nie nadaje się na chleb. Śmiało można je za to sklarować.

100_4217

 

, , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz