Rozsada dyni i ogórków

Od kilku lat przygotowujemy rozsadę dyni i ogórków w doniczkach. Dlaczego nie siejemy ich prosto do gruntu? Przyczyna jest prozaiczna- zła pogoda. Chłodna wiosna i majowe przymrozki zmusiły nas do takich właśnie działań. Gdybyśmy wysiali nasze warzywka wprost do gruntu, mogłyby się zwyczajnie zmarnować. A tak ładnie wzejdą na przykład pod folią albo w szklarence, ew. na słonecznym oknie. W przeciwnym wypadku moglibyśmy nie doczekać się plonów.

227828_507440672618954_735528166_n

 

Ja postanowiłam do zrobienia rozsady dyni i ogórków wykorzystać nasz inspekt. Jest w nim trochę miejsca, więc można wykorzystać. Taka na przykład dynia potrzebuje długiego okresu wegetacyjnego, więc zdarzało nam się, że zwyczajnie nie zdążyła urosnąć, a już przychodziły przymrozki we wrześniu. Inaczej jest z kabaczkiem i cukinią. Te urosną i dojrzeją dość szybko, ale wysadzając je do doniczek szybciej będziemy korzystać z plonów. W ten sposób moją ulubioną cukinię mogę przyrządzać przez cały długi sezon letni. Czytając poradnik ogrodniczy natrafiłam na jeszcze jeden świetny pomysł. Który nie przyszedł mi do głowy: posiać do doniczek można też posiać fasolkę szparagową. To wspaniałe warzywo można też uzyskać dużo wcześniej niż zwykle.

598735_507440729285615_8705063_n

Co jeszcze warto zrobić w ogrodzie w tych dniach? Pogoda zaczyna się poprawiać, więc warto powalczyć z chwastami. Nie czekajmy z tym zbyt długo, bo te paskudy potem tak się rozrosną, że za tydzień, dwa będziemy musieli w to włożyć dużo więcej pracy. Łatwo powiedzieć, ale przyznam się, że w moich ogródkach wciąż jest dużo do zrobienia pod tym względem. Zresztą z chwastami jest jak z kurzem w domu- zawsze jest coś do zrobienia.

A jak tam wasze sadzonki na oknach? Ja mam już prawdziwy las, niedługo nic nie będę przez te okna widzieć. Ale cóż, muszę jeszcze wytrzymać miesiąc. Dopiero wtedy wyniosę je na dwór. Co mnie jeszcze bardzo cieszy- zaczynają nieśmiało wychodzić moje begonie. Oj, pięknie będzie wokół domu dzięki tym kwiatom. Już się nie mogę ich doczekać. Na razie jednak cieszy mnie każdy malutki kiełek wychodzący z ziemi.

, , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz