Cmentarz jeniecki w Czersku

 

niedaleko_cmentarza_wojennego_czersk

O czym szumi ten las…

Jadąc z Czerska ulicą Łukowską na południowy zachód w kierunku wsi Łukowo natrafiamy na cmentarz jeniecki. Zupełnie w głębi lasu. Może to być takim zaskoczeniem, bo naprawdę nie spodziewamy się tu niczego poza drzewami. A tu nagle- taka niespodzianka! Ja mam taką przypadłość, że lubię zwiedzać stare cmentarze, a taki cmentarz zagubiony w lesie to dla mnie nie lada gratka. Chodzę po takim cmentarzu, patrzę na nazwiska i dopisuję sobie w myślach historię spoczywającego tu człowieka. Jeżeli zapytalibyście mnie, co najbardziej lubię w Szczecinie, odpowiedziałabym- Ku Słońcu. Na tym cmentarzu, to dopiero można puścić wodze fantazji. Niejedną miłosną historię już tam wymyśliłam. Ale wróćmy do Łukowa i cmentarza rosyjskich jeńców wojennych z okresu I wojny światowej.

cmentarz_jeniecki_czersk

Droga od szosy chojnickiej

Skąd się wziął tutaj cmentarz jeniecki? Jest pozostałością po  niemieckim obozie jenieckim, „Kriegsgefangenelager Czersk”, gdzie zgromadzono jeńców rosyjskich z rozbitej Armii Samsonowa z rejonu Nidzicy. Był on filią większego obozu jenieckiego z Tucholi. W obozach tych oprócz Rosjan byli także Ukraińcy, Polacy, Rumuni a nawet Anglicy.

cmentarz_jeniecki_czersk

Zdjęcie zrobione jeszcze przed dewastacją

W obozie przebywało kilkadziesiąt tysięcy jeńców! Wierzyć się nie chce, że aż tyle osób się tam pomieściło. Część z nich mieszkała w barakach, a część w wybudowanych własnoręcznie ziemiankach. Warunki, zwłaszcza w tych drugich były tragiczne. Niedożywieni, skąpo ubrani ludzie chorowali tam na tyfus, dezynterię i inne okropne choroby. Masowo więc umierali. Chowano ich w zbiorowych mogiłach.

cmentarz_jeniecki_czersk

tablica informacyjna

Cmentarz jeniecki został niedawno odnowiony przez Gminę, co chyba nie podobało się sześciu młodym ludziom z okolicy, którzy postanowili cmentarz zdemolować. Na szczęście zostali złapani. Co mnie najbardziej przeraża to wiek niektórych z nich. 14 lat to przecież pierwsza klasa gimnazjum. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić, żebym nie wiedziała gdzie, z kim i co robi w danym momencie moje 14- letnie dziecko. Ale to już zupełnie osobny temat.

cmentarz_jeniecki_czersk

Brama

Linki do artykułu o dewastacji cmentarza:

http://www.wizjalokalna.pl/0,14445.html

http://www.wizjalokalna.pl/0,14435.html

Link do strony ze starymi zdjęciami obozu jenieckiego:

http://www.eksploracja.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=25920&sid=484144fa7d13b137b054f222828a8192&view=print

 

 

, , , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz