Trzy akwedukty

akwedukt_fojutowo_bory_tucholskie

Pod akwedutem w Fojutowie przepływa Czerska Struga

 

O akwedukcie w Fojutowie mówi się dużo. I nic dziwnego, jest to jedna z głównych atrakcji Borów Tucholskich. Ale czy wiecie, że w okolicy są jeszcze dwa mniejsze akwedukty? Nie są one tak ciekawe architektonicznie jak fojutowski, no i nie można przejść pod kanałem, ale na pewno warto je zobaczyć. Jeżeli weekend majowy spędzacie właśnie w Borach, to nie zapomnijcie o tych pięknych miejscach. Pisałam co nieco o tych akweduktach przy okazji spływu kajakiem po Małym i Wielkim Kanale Brdy, ale warto wybrać się tam również na rowerze. Powstał także szlak rowerowy Trzy Akwedukty.

rzepiczna_bory_tucholskie

Bielska Struga W Rzepicznej

W środę byliśmy w Rzepicznej i Białej- to takie piękne wsie ze starą zabudową- też warte obejrzenia. I właśnie z Białej zboczyliśmy w kierunku Barłogów, mijając po drodze akwedukty. Pogoda była przepiękna, a wiosenna przyroda budząca się do życia zachęcała do pozostania tutaj dłużej.

 

rzepiczna_stara_chata

Stara chata w Rzepicznej

Jadąc wzdłuż Małego Kanału Brdy dojechaliśmy do akweduktu Klocek. Łatwo go przeoczyć, więc jadąc trzeba szukać tabliczki z napisem ‘Akwedukt Klocek’. Górą płynie Mały Kanał Brdy a dołem kanał Grzybiec.  Może i dla niektórych nie będzie on żadną atrakcją, ale klimat tego miejsca jest naprawdę niepowtarzalny. Przynajmniej dla nas. Dlatego lubimy tu wracać.

trzy_akwedukty_mały_akwedukt_klocek

Mały akwedukt Klocek. Widok na kanał Grzybiec

trzy_akwedukty_tablica

Tablica informacyjna

 

Jadąc prosto tą samą drogą w kierunku Barłogów natrafiamy na kolejny akwedukt o nazwie Węgornia. Ten jest troszeczkę większy. Niektórzy śmiałkowie przepływają pod nim kajakiem po kanale Węgornia. Z moją klaustrofobią byłoby to chyba niemożliwe, ale ci którzy przepłynęli polecają taką atrakcję. Po lewej stronie kanału Węgornia rozciąga się wielka, zielona łąka, która na tle lasu tworzy malowniczy obraz. Kilka kroków od akweduktu znajduje się przystań dla kajaków. Chodząc po przystani zobaczyliśmy w wodzie coś ciekawego. Nie jestem biologiem, więc aż tak dobrze się nie znam, ale to był chyba żabi skrzek. Zresztą sami oceńcie na zdjęciu.

trzy_akwedukty_węgornia

Skrzek?

trzy_akwedukty_węgornia

Akwedukt Węgornia- tablica

trzy_akwedukty_węgornia

Pod akweduktem przepływa kanał Węgornia

trzy_akwedukty_ maly_kanal_brdy

Mały kanał Brdy w okolicach małego akweduktu

 

 

 

Wracając minęliśmy obiekt hydrologiczny w Barłogach i wracaliśmy przez Legbąd do domu. Jeżeli chcielibyście jeszcze odwiedzić akwedukt w Fojutowie, to jadąc w kierunku Czerska za Legbądem  zaraz za mostem trzeba skręcić w lewo.

trzy_akwedukty_barłogi_początek_malego_kanalu_brdy

Barłogi- tu zaczyna się Mały Kanał Brdy. Widok z mostu

Polecam też szlak rowerowy Trzy Akwedukty, linki podaję poniżej.

http://www.portal.tucholski.pl/888-bory-tucholskie-szlak-rowerowy-trzy-akwedukty

 

http://kjdomel52.bikestats.pl/963870,Trzy-akwedukty.html

http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/307:Bory_Tucholskie/39035:Akwedukt_Wegornia..html

 

, , , , ,

2 komentarze to “Trzy akwedukty”