KO-BOR-KA

Już w czwartek zacznie się w Czersku KO-BOR-KA, festiwal trzech kultur- Kociewskiej, Borowiackiej, Kaszubskiej, o którym pisałam w jednym z niedawnych postów.  Znalazłam na lokalnej stronie program i muszę powiedzieć, że zapowiada się bardzo ciekawie.

ko-bor-ka

W czwartek program zacznie się o godz. 18:00, a wystąpią zespoły z Niemiec, Białorusi, Brus, zespół Kaszuby z Chojnic oraz zespół z Brazylii. Oj, będzie się działo. Mówcie co chcecie, ale ludowa muzyka ma w sobie moc. Szkoda tylko, że Polacy są tacy sztywni i nie tańczą przy tej muzyce. Raz widziałam dwóch chłopców w wieku szkolnym, którzy na występie jednego z zespołów zaczęli dla zabawy tańczyć z boku widowni. Widziałam tylko zdegustowane spojrzenia widzów. Dla mnie było to zabawne i bardzo fajne. Obserwowałam ich z uśmiechem i nawet biłam brawo (po cichu). Chłopaki uśmiechnęli się do mnie, ukłonili i zaraz zniknęli gdzieś w tłumie.

ko-bor-ka

I jeszcze kilka wspomnień z festiwali KOBORKA

Podobno Johann Strauss, był zaskoczony angielską widownią. Kiedy grał w Londynie swoje przepiękne walce, wszyscy w skupieniu go słuchali.  Strauss nie był do tego przyzwyczajony, bo gdy tylko w jego rodzinnym mieście rozbrzmiewały pierwsze dźwięki jego muzyki, Wiedeńczycy natychmiast zrywali się do tańca. A tutaj taka cisza, że muzyk zaczął się zastanawiać, czy jego muzyka przypadkiem nie nudzi słuchaczy. Ale był w wielkim błędzie. Anglicy słuchali go z zachwytem, a taniec byłby w ich mniemaniu afrontem wobec kompozytora. W końcu przyszli na koncert a nie na bal. Może Polacy też są właśnie tacy? Tylko gdzie się podziała słowiańska dusza?

A co z naszym festiwalem? Otóż w piątek o godź 9:00 będzie zorganizowany Jarmark Trzech Kultur, na którym można będzie obejrzeć i kupić wyroby miejscowych twórców ludowych, a także popróbować miejscowych specjałów. A na  wieczornym koncercie będziemy mogli też oglądać miejscowe zespoły:   z Czerska, Równicy, Chojnic, Kościerzyny oraz Wiela.

A w sobotę znów zagranica. Tym razem Bułgaria, Tajwan, Kanada i Macedonia. Koniecznie musicie to obejrzeć. KO-BOR-KA to niesamowity festiwal. Ja w każdym razie nie odpuszczę!

, , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz