Ogród dendrologiczny Nad Stążką

Ogród dendrologiczny "Nad Stążką"

Ogród dendrologiczny Nad Stążką

Zastanawialiśmy się, którą drogę wybrać, ale w końcu decydujemy się na krótszą. Jest co prawda trochę kamienista, ale przez Tucholę mielibyśmy o 15 km więcej. Ogród dendrologiczny Nad Stążką w Gołąbku nie tak łatwo znaleźć. Ja na szczęście dobrze znam drogę, ale ostrzegam moją towarzyszkę: łatwo nie będzie.

nad_brda

Kajakowa przystań w Gołąbku

Nie było jednak tak źle jak kilka lat temu. Droga poprawiona i wysypana tłuczniem. Trochę ten tłuczeń ostry, ale przynajmniej nie ma dziur. Da się przejechać. Po drodze robimy sobie przystanki : nad kanałem i nad Brdą. Ten drugi jest na polu namiotowym nad przepięknym rozlewiskiem Brdy. Jeżeli jesteście miłośnikami dzikiej przyrody, naprawdę polecam to pole. Ceny są też naprawdę przystępne- 13 zł od osoby za dobę, bez żadnych dodatkowych kosztów. W ramach tej opłaty możecie rozbić sobie namiot i korzystać z toalety i prysznica. Jest tutaj nawet mały kiosk- recepcja, w którym kupicie podstawowe artykuły żywnościowe, kawę, herbatę, wrzątek a nawet jakieś ciepłe przekąski.

brda_pole_namiotowe

Pole namiotowe w Gołąbku

W końcu dojeżdżamy do drogi asfaltowej (trasa z Tucholi na Tleń) i skręcamy w lewo. Po kilkuset metrach dojeżdżamy do Nadleśnictwa Tuchola, które jest po prawej stronie szosy. Ogród dendrologiczny Nad Stążką znajduje się po lewej stronie asfaltu.

ogród dendrologiczny nad stążką

piechrzenica_kalinolistna

Wchodzimy w to zaczarowane miejsce i podziwiamy różne rośliny- zarówno miejscowe jak i obce dla naszego otoczenia.

ogród dendrolologiczny nad stążką

Tulipanowiec amerykański

Znajdziemy tutaj więc tulipanowca amerykańskiego, strzępolistną odmianę sumaka octowca ale też kosodrzewinę i brzozę omszoną. Zaciekawił mnie też jałowiec Sabina odmiana tamaryszkowata, bo mam go w ogrodzie, ale nie wiedziałam, że tak się nazywa.

ogród dendrologiczny nad stążką

Jałowiec Sabina odmiana tamaryszkowata

Możemy też zobaczyć jak wygląda cis pospolity, miłorząb dwuklapowy, okółkowiec czteropłatkowy, morwa biała oraz wiąz. Oczywiście wszystkich nie wymienię, bo jest ich tutaj ponad 150.

ogród dendrologiczny nad stążką

Jabłoń Sarenta

Ogród jest zadbany, wszędzie tabliczki z nazwami roślin, ale wszystko przyćmiewa przepiękne rozlewisko Stążki, wyglądające jak duże jezioro.

ogród dendrologiczny nad stążką

Siadamy na ławeczce (jest ich w parku kilka) i nie możemy oczu oderwać od tego pięknego miejsca. Dla takich widoków naprawdę warto tutaj przyjechać.

ogród dendrologiczny nad stążką

Maja w ogrodzie dendrologicznym

, , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz