Opaski odblaskowe

Jadę sobie spokojnie samochodem po ulicy Tucholskiej w Czersku, aż tu nagle równie spokojnie, zupełnie nie oglądając się do tyłu, prosto pod koła wyjeżdża rowerzysta i jedzie już dalej przede mną. Ruch na ulicy, akurat mijanka z autem z naprzeciwka, więc po prostu muszę się zatrzymać. Takie sytuacje w Czersku to norma, więc po Tucholskiej jadę zawsze bardzo ostrożnie, tym bardziej, że w ciągu ostatnich 20 lat, zdarzyło się w tym miejscu kilka śmiertelnych wypadków z udziałem rowerzystów. Ale najgorzej jest po zmroku- można tu spotkać ludzi na rowerach bez oświetlenia i odblasków, ubranych na ciemno, zupełnie niewidocznych. Teoretycznie od 1 września powinno się to zmienić, bo wprowadzono obowiązkowe opaski odblaskowe.

opaski odblaskowe

Opaski mają nosić wszyscy piesi i rowerzyści po zmroku, nie tylko poza miastem ale też w miejscach niedostatecznie oświetlonych. Nienoszenie odblasków grozi karą od 20 do 500 zł. Ustawa ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Obawiam się tylko, że w przypadku naszego Czerska będzie to tylko martwy przepis. Przecież od dawna obowiązuje prawo, że nie można wyjechać na drogę rowerem bez dostatecznego oświetlenia. Gdyby to prawo było egzekwowane, liczba takich ‘czarnych jeźdźców’ na rowerach na pewno by się zmniejszyła. Bo i kogo byłoby stać wciąż płacić mandaty. A jednak oni są i mają się dobrze.

opaski odblaskowe

Inną sprawą są w Czersku ścieżki rowerowe. Jest ich tutaj trochę w samym centrum, ale i tak rowerzyści jeżdżą po ulicy. Czy jakaś władza zwraca na to uwagę? Nie sądzę. Zresztą dziwnie te ścieżki są porozmieszczane. Na przykład na Tucholskiej, gdzie nie ma praktycznie pobocza, ścieżki rowerowej nie ma. Jest za to chodnik (na pewnym odcinku nawet po obu stronach), prawie przez pieszych nie używany, a rowerzyści jeżdżą po niebezpiecznej ulicy. Czasem widzę jakiegoś śmiałka, który korzysta z chodnika, ale przecież to jest zabronione, bo chodnik jest dla pieszych, których tutaj praktycznie nie ma. Rowerzysta na Tucholskiej ma więc do wyboru: bezprawnie jechać po chodniku, albo ryzykować życie mijając się z Tirami na jezdni. Ale co tam, opaski odblaskowe na pewno go ochronią…

opaski odblaskowe

opaski odblaskowe

Opaski odblaskowe

, , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz