Wrzosy wrześniowe

Wrzosy, jak sama nazwa wskazuje kwitną we wrześniu. W taki piękny dzień jak dziś wyglądają przecudnie. Istnieje wiele przesądów związanych z wrzosem. Na przykład długość kwiatostanów ma przepowiadać długość zimy. Wrzosy są także bardzo cenione przez pszczelarzy i ich pracowite pszczoły. Ponadto stosuje się wrzos w lecznictwie jako środek przeciwko artretyzmowi, reumatyzmowi a nawet przeziębieniu.

wrzosy wrześniowe

Wrzosy w lesie można spotkać wszędzie. Rosną równie dobrze na glebach bagnistych jak i suchych, jałowych i piaszczystych, ale preferują glebę kwaśną. Są roślinami zimozielonymi, o niezwykle ozdobnych, drobnych kwiatkach, gęsto usianych na łodyżce. Jeszcze długo po przekwitnięciu pozostają na gałązkach pergaminowe osłonki, nawet przez całą zimę.

Daje się zauważyć, że wrzosy są ostatnio ozdobą wielu ogródków. Oczywiście nie te leśne, ale odmiany ogrodowe, których jest podobno kilkaset. Ja niestety wrzosów w moim ogrodzie nie mam. Próbowałam je kiedyś sadzić, ale niestety po jakimś czasie mi ginęły. Pewnie ziemia im nie odpowiada, bo wrzosy ogrodowe mają jednak inne wymagania glebowe niż te leśne. A może po prostu nie mam ręki do wrzosów?

wrzosy wrześniowe

Grażyna, która ma piękną wrzosową rabatkę mówi, że nie robi właściwie nic poza dodaniem do ziemi ogrodowej pewnej ilości torfu z łąki. Po prostu sadzi wrzosy do swojego ogródka, a one pięknie się przyjmują oraz rosną. Ma również wrzosy w pojemnikach w pięknych kompozycjach. Wrzosy ogrodowe można spotkać nie tylko o różnobarwnych kwiatach, ale także i liściach mieniących się wieloma kolorami. Taka rabata może więc być ozdobna nawet przez całą zimę.

System korzeniowy wrzosów, podobnie jak system korzeniowy drzew leśnych, pozostaje w symbiozie z grzybami, dlatego musi mieć zapewnione podłoże o kwaśnym odczynie pH 5,5. Kiedy Grażyna sadzi roślinę kupioną w kwiaciarni, lekko rozluźnia i ugniata bryłę korzeniową a po posadzeniu obficie podlewa i obsypuje roślinę wokół korą sosnową, igliwiem lub torfem. Chodzi o to, żeby wrzos dostał pewną dawkę leśnego materiału. U Grażynki nie ma z tym problemu, bo jej posesja sąsiaduje z lasem.

wrzosy wrześniowe

, , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz