Brokuły

W tym roku po raz pierwszy udało nam się wyhodować brokuły. Podobnie jak kapustę pekińską najlepiej je siać w lipcu, żeby dochodziły jesienią. Te rośliny widocznie lubią jesienny chłodek. Bardzo lubimy brokuły, więc chodzimy co rusz do ogródka sprawdzać jak bardzo urosły w ciągu doby. A są już coraz większe, co bardzo cieszy. Jeżeli lubicie brokuły to teraz jest najlepsza pora, żeby je kupować. Jest to po prostu pełnia sezonu. W tym czasie zawsze kupowałam i mroziłam brokuły.

brokuły

Ten brokuł jeszcze jest za mały, żeby go zrywać…

Co takiego właściwie zawierają te warzywa, że warto je jeść? Przede wszystkim bardzo dużo witaminy C, ale też sporo witaminy A, B1, B2 i PP. A ponadto sporą dawkę magnezu, potasu, wapń, fosfor, żelazo i siarkę a także selen. Jeżeli więc macie niedobory witamin warto postawić na brokuły. Podobno dzięki zawartości sulforafanu (trudne słowo) można nimi wyleczyć raka żołądka! Brokuły są szczególnie polecane kobietom w ciąży i małym dzieciom.

brokuły

Wielkie liście, ale róża jeszcze maleńka…

Zastanawiam się jak to się stało, że brokuły zaczęły być popularne dopiero jakieś 20 lat temu, skoro królowa Bona sprowadziła je do Polski już w XVI wieku. Czyżby to wspaniałe warzywo nie zasmakowało Polakom? Nie wiem jak wam, ale mnie smakują dużo bardziej od kalafiora. No i kalafior zawsze powodował u mnie wzdęcia a brokuł nigdy.

Zachęcam wszystkich posiadaczy ogródków do posiania brokułów z jeszcze jednego powodu. Otóż będziecie mogli się nimi cieszyć nawet do grudnia. Po wycięciu głównej róży zostawiamy roślinę w ziemi. Będzie ona wypuszczać wiele bocznych, smacznych różyczek. Nie martwcie się tym, że trochę przymarzną, podobno wtedy nawet zyskują na wartości.

No i jeszcze robactwo. Jesienią nie ma fruwających owadów, które chcą się rozmnażać na naszych kapustnych i produkować gąsienice. Na naszych brokułach praktycznie owadów nie ma, można się więc spodziewać, że producenci tych jesiennych warzyw też nie muszą stosować szkodliwych środków ochrony roślin.

Brokuły można jeść na wiele sposobów. Ja najlepiej je lubię takie zwykłe z wody do obiadu jako sałatkę. Znam też kilka ciekawych przepisów na dania z brokułami, ale to już następnym razem…

, , , , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz