Październikowe prace ogrodowe

No i mamy październik. Za dnia co prawda ciepły i słoneczny ale noce chłodne z przymrozkami. Pora więc zrobić konkretne porządki w ogrodzie. Do lasu to już raczej nie warto chodzić, znów jest sucho, nawet niektóre rośliny w ogrodzie trzeba podlewać. Dziwna jest pogoda tego roku. Nie narzekam jednak, bo sezon turystyczny mieliśmy dobry. Ciepłe lato to przecież wymarzona aura dla ludzi zajmujących się turystyką. A z drugiej strony ludziom Bory Tucholskie kojarzą się przede wszystkim z grzybami, a te w tym roku nie dopisały. Ale cóż, nie można mieć wszystkiego. A zatem mamy już październik i październikowe prace ogrodowe czas zacząć.

październikowe prace ogrodowe

Październikowe prace ogrodowe czas zacząć

Oj, żeby tylko ze wszystkim zdążyć. Przede wszystkim trzeba już zerwać dynie. Nie można już zostawić ich w gruncie, bo przymrozki mogą przerodzić się w mróz i stracimy nasze piękne plony. Jeżeli macie szklarenkę lub folię warto dynie przenieść właśnie tam, bo słońce powoduje, że skórka twardnieje i można je dłużej przechowywać, nawet do grudnia. Ja niestety takich warunków nie mam, więc muszę przenieść moje banie na słoneczny parapet. Gorzej będzie z tym olbrzymem, bo na pewno na parapet się nie zmieści.

Zauważyłam też kilka suchych gałęzi na naszych drzewkach owocowych, więc trzeba będzie przeprowadzić cięcie. Wiem, wiem, pewnie powiecie, że za takie zabiegi najlepiej wziąć się zimą, ale ja wolę to zrobić teraz. Po prostu teraz, kiedy na drzewkach są jeszcze liście, łatwiej można zauważyć takie gałęzie.

No i te liście. Wciąż ich pełno na trawie pod drzewami. To może zaczekać aż spadną wszystkie? Lepiej grabić je systematycznie, bo ucierpi na tym trawnik. A ponadto pozostawienie tak grubej warstwy liści powoduje powstawanie rozwój różnych grzybowych i bakteryjnych chorób. Nasz trawnik jest co prawda bardziej dziki i użytkowy niż piękny, ale regularnie koszony i zadbany i tak wygląda ładnie. No, ale w tym roku ostro oberwał z powodu suszy i teraz dopiero się odradza.

,

No comments yet.

Dodaj komentarz