Jak przechowywać begonie

O begoniach bulwiastych rozpisywałam się na wiosnę, kiedy sadziłam je na wiosnę do doniczek. Teraz jest dobra pora na to, żeby wykopać cebulki, jednak begonie kwitną mi tak pięknie, że jeszcze je trochę przetrzymam na zewnątrz. Szkoda, że nie mogą zostać na zimę w gruncie, ale niestety, mróz by je zniszczył. A jak przechowywać begonie bulwiaste, żeby w przyszłym roku mieć z nich pożytek?

Jak przechowywać begonie

Ja tak właściwie nie robię nigdy szczególnych zabiegów. Po prostu wykopane z gruntu begonie odcinam od bulw, bulwy oczyszczam z ziemi i zanoszę do chłodnego pomieszczenia o temperaturze 2 do 10 stopni C. I to wszystko. Po prostu miejsce, gdzie przechowuję cebule musi być suche i chłodne, ale bez mrozu. Bulwy muszą być równomiernie rozłożone, najlepiej w ażurowej skrzyneczce.

W Internecie wyczytałam jednak, że dobrze jest bulwy begonii przesypać wilgotnym torfem lub piaskiem. Można tak zrobić, jeżeli pomieszczenie jest za suche. Ja jednak nie bawię się w jakieś specjalne zabiegi i begonie pięknie mi się przechowują.

Jak przechowywać begonie

W tym roku mam zamiar wysadzić moje begonie już w styczniu, żeby pobrać z nich sadzonki i w ten sposób rozmnożyć. Podobno jest to bardzo proste, tak przynajmniej twierdzi mój Ekspert Ogrodniczy. Wystarczy pobrać młode sadzonki z wcześnie wysadzonych bulw i posadzić do doniczek. Zakwitną trochę później, ale też będą cieszyć oko. Dokładnych rad jednak Ekspert udzieli mi, jak już posadzę bulwy, a wtedy na pewno się z wami tą wiedzą podzielę.

No właśnie, a ja się zawsze zastanawiałam, dlaczego w begoniach bulwiastych, które kupowałam na targu w postaci sadzonek, nie mogę po wykopaniu doszukać się bulw. Same korzenie były zawsze w ziemi. Wychodzi na to, że ogrodnicy nie sprzedawali begonii z cebulą, tylko pobraną z rośliny sadzonkę. Dlatego radzę wszystkim: nie kupujcie sadzonek, tylko bulwy- będą wam służyć długie lata. Ja co roku dokupuje nowe odmiany i wierzcie mi- są cudowne.

Jak przechowywać begonie

Jak przechowywać begonie ? W sumie nie jest to chyba zbyt skomplikowane…

, , , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz