Przechowywanie dalii

Wykopaliście już swoje dalie? Ja, przyznam szczerze, jeszcze nie wszystkie. A czas najwyższy to zrobić! Na szczęście mam miejsce, gdzie mogę je bezpiecznie przechować- w kanale w garażu. Każdego roku przechowuję je według wskazówek, których kiedyś udzieliła mi moja babcia i zawsze mam piękne, zdrowe karpy. Przechowywanie dalii nie jest wcale takie trudne.

Przechowywanie dalii

Dalie w moim ogrodzie

Niektórzy zostawiają dalie w ziemi. Okrywają je grubo kompostem lub gałęziami świerkowymi- podobno tak też można. Ale ja nie ryzykuję. Wolę moje dalie wykopać i przechować. Dzięki temu mogę też przyspieszyć ich kwitnienie wiosną. Po prostu wysadzam je dość wcześnie do pojemników w chłodnym pomieszczeniu, co zabezpiecza je przed przymrozkami. Na miejsce stałe wysadzam dopiero, gdy niebezpieczeństwo przymrozków minie.

Ale jak to zrobić, żeby nasze georginie przetrwały zimę? Przede wszystkim trzeba wybrać dobre miejsce do ich przechowania. Mój kanał w garażu jest właśnie takim miejscem. Jest tam zimno, ale jeszcze nigdy nie dotarł tam mróz, dlatego moje karpy są bezpieczne.

Przechowywanie dalii

To także moja dalia

Druga sprawa, to prawidłowe postępowanie z karpą zanim umieszczę ją w piwnicy. Po wykopaniu rośliny przycinam łodygi do ok 15 cm od podstawy i ostrożnie usuwam grudki ziemi. Następnie roślinę kładę korzeniami do góry, żeby karpa obeschła. Resztki ziemi usuwam miotełką i kładę karpy do drewnianych skrzynek po jabłkach. Dopiero wtedy przenoszę je do kanału.

Przechowywanie dalii

Mam już niezłą kolekcję tych pięknych kwiatów, ale jeszcze nie dorównuję babci. Strasznie żałuję, że nie udało się mnie i mojej siostrze zadbać po śmierci babci o jej georginie. Tak jakoś się wtedy złożyło, że nasza rodzina przeżywała ciężki okres a ja dodatkowo byłam zajęta opieką nad niemowlęciem i nikt nie myślał o ratowaniu dalii. A potem przyszła zima i karpy zmarzły. Cóż, tak bywa, ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Teraz kompletuję swoją własną kolekcję. Muszę tylko dbać o właściwe przechowywanie dalii.

dalia

Przechowywanie dalii

A te zdjęcia moich dalii zrobiła pani Basia Małecka

, , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz