Dokarmianie ptaków

Zima tuż tuż, więc warto już teraz pomyśleć o zwierzętach, które odwiedzają nasz ogród. Dokarmianie ptaków powinno być dla nas priorytetem bo wiadomo, ptaki to nasi wielcy sprzymierzeńcy. Zwłaszcza w ogrodzie. Dzięki ptakom nie musimy stosować środków chemicznych zwalczających szkodniki. A ponadto odwdzięczają się nam swoim śpiewem. Jak więc zadbać o te najwierniejsze ptaki, które zimą postanowiły nas nie opuszczać?

Najlepiej byłoby postawić jakiś karmnik. Dobrze będzie, gdy umieścimy go na wysokim słupku, żeby nie mogły się do niego dostać koty. Czym możemy karmić nasze ptaszki? Oczywiście słoninką, tylko trzeba pamiętać, żeby była bez soli. Wędzona się absolutnie nie nadaje. Ptaki lubią też ziarna najróżniejszych zbóż ale nie tylko. Możemy im też dawać suszone owoce, orzechy, ziarna słonecznika czy kawałki jabłek.

Oprócz karmnika możemy naszym ptakom powiesić słoninkę na sznurku lub kulki z tłuszczu i ziaren.  Można je wykonać w prosty sposób- roztapiamy smalec i mieszamy go z różnymi ziarnami- kukurydzą, słonecznikiem, prosem, pszenicą itp. Uformowaną kulkę wkładamy do siateczki i wieszamy w dogodnym dla ptaków miejscu. Możemy też duże ziarna wsypać same  do siateczki i także ją powiesić. Ptaki na pewno poradzą sobie z wyciąganiem ziarenek.

Dokarmianie ptaków

W jednym ogrodzie widziałam też ciekawy pomysł na dokarmianie ptaków. Ktoś wykorzystał do tego połowę łupiny orzecha kokosowego, w którą wlał tłuszcz z ziarnami. W łupinie była zrobiona dziurka, przez którą przeciągnięto sznurek do zawieszenia tego niespotykanego karmidełka.

Pamiętajmy także o wiewiórkach, które mogą odwiedzić nasz ogród i pomóżmy im przetrwać ten trudny czas. My każdego roku przywozimy z rodzinnego sadu mnóstwo orzechów, których nie jesteśmy w stanie zużyć. Warto takie zapasy wysypać gdzieś w dogodnym dla wiewiórek miejscu. Jeżeli nawet nie zjedzą ich od razu, to na pewno zaniosą do swojej spiżarni na czarną godzinę.

Warto w ogrodzie posadzić krzewy i drzewa o owocach, które nie opadają na zimę, a które mogą stanowić pożywny pokarm dla ptaszków jak dzika róża, głóg, jarząb pospolity, oset, tarnina czy rokitnik.

Dokarmianie ptaków

Na razie pogoda jest jeszcze w miarę sprzyjająca, ale lada chwila może spaść śnieg. Dokarmianie ptaków i innych zwierząt pomoże im przetrwać zimę.

, , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz