Grudnik

I znów zakwitły! Są piękne, tylko dlaczego takie nietrwałe? Kwitną tak krótko. Prawidłowa nazwa to Shlumbergera, ale dla mnie to po prostu grudnik. Tak nazywaliśmy te kwiaty kiedyś i taka nazwa została mi w pamięci.

grudnik

Grudniki mozna dostać w najróżniejszych kolorach

Grudniki hodowała moja babcia. Zawsze wyczekiwała, kiedy zacznie kwitnąć. A zaczynał mniej więcej wtedy, gdy zaczynała się zima. I tak pięknie wyglądał na tle zielonych kwiatów doniczkowych mojej babci.

Ja nigdy nie miałam ręki do grudników aż do czasu, kiedy pojawiły się mieszańce w handlu. Te są jakieś inne. Kwitną jak szalone i to dwa razy do roku: w grudniu i w marcu. No i te, które można dostać w handlu są kruche i można je dostać w najróżniejszych kolorach. Klasyczny grudnik miał kwiaty czerwone, białe albo lekko różowe, a obecnie można go dostać w całej feerii barw.

grudnik

Ten kwitnie właśnie teraz. Piękny kolor, prawda?

Schlumbergera lubi chłód i nie znosi przestawiania i przelewania. Pierwszy kwiatek, który przyniosłam do domu z jakiegoś marketu zrzucił po kilku dniach wszystkie kwiatki. I tak się najczęściej dzieje. Jeżeli i wam się to zdarzy, nie wyrzucajcie kwiatka. Postawcie go w chłodnym miejscu i umiarkowanie podlewajcie. Kiedy pojawią się pączki przenieście grudnika w bardziej eksponowane miejsce. Zakwitnie pięknie.

W domu mam kilka kolorów grudnika. Stopniowo kupowałam nowe roślinki i teraz mam niezłą  kolekcję.

grudnik

Takie dwukolorowe też się zdarzają…

Grudnika najlepiej przesadzać w kwietniu do trochę większej doniczki. Potem można też zacząć nawozić. Grudnik zacznie się pięknie rozrastać. Od sierpnia ograniczamy podlewanie a pod koniec września przenosimy roślinkę do chłodnego ale jasnego pomieszczenia. Ani się obejrzycie a na roślinie pojawią się pąki. Wtedy szybko do salonu i niech cieszy oko. Tak jak moje.

grudnik

ten ma niewiele kwiatów w tym roku, ale może to dlatego, że stał w zbyt ciepłym pomieszczeniu.

grudnik

grudnik

, , , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz