Dynia z pomarańczą

Dynia z pomarańczą

Dynia z pomarańczą

O tej porze roku zawsze przyglądam się dyniom, których nie zdążyłam przerobić jesienią. Przeważnie do końca grudnia nic się z nimi nie dzieje, ale na początku stycznia niektóre dostają plamek i trzeba szybko się nimi zająć. Tak się stało też z moją wielką dynią. Trzeba było się spieszyć, żeby się całkiem nie  zepsuła.

bania borowiacka.

Prawdziwa bania borowiacka.
Ta na dole oczywiście…

Najgorsze jest obieranie dyni, ale ja na to znalazłam sposób. Gdzieś usłyszałam, że bardzo dobra jest dynia pieczona w piekarniku. Ale oprócz tego, że jest smaczna, po upieczeniu bardzo łatwo ją obrać. Tak więc pokroiłam moją dynię ze skórą na mniejsze kawałki i upiekłam na blasze w piekarniku. Potem wystarczyło wziąć dużą łyżkę i wydrążyć miąższ. Odchodził od skóry bez problemu.

Dynia była tak duża, że poporcjowałam ją i część zamroziłam a z części zrobiłam konfiturę. Tym razem z pomarańczą. Mam taki sprawdzony przepis- zawsze wychodzi dobra.

Dynia z pomarańczą

Wyciskamy sok z pomarańczy…

Konfitura: dynia z pomarańczą:

  • 2 kg upieczonej dyni
  • 3 pomarańcze
  • 1 cytryna
  • 0,5 kg cukru
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka mielonego kardamonu
  • 1 łyżeczka startego imbiru ( może być w proszku)

Pomarańcze dokładnie umyć. Z jednej z nich zetrzeć pomarańczową skórkę a następnie z wszystkich trzech a także z cytryny wycisnąć sok. Sok wlać do garnka, zagotować. Do soku dodać upieczoną dynię, startą skórkę pomarańczową, miód, kardamon oraz imbir. Gotować na wolnym ogniu aż dynia się rozgotuje. Dodać cukier i gotować jeszcze przez jakiś czas na wolnym ogniu. Gorącą konfiturę przełożyć do słoiczków i zamknąć na gorąco. Mówię wam- pycha!

Dynia z pomarańczą

Oczywiście jeżeli ktoś nie lubi imbiru i kardamonu, może tych przypraw nie dodawać. Ja w każdym razie lubię i muszę powiedzieć, że takie korzenne przyprawy dodają specyficznego, ciekawego smaczku mojej konfiturze. Zresztą przyprawcie konfiturę wg własnego gustu. Bożena na przykład dodaje więcej cytryny. Można też dodać kwasku cytrynowego. Bardzo dobra jest też dynia z galaretką, ale to już całkiem inny przepis.

Dynia z pomarańczą

, , , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz