Marcowe sianie wg kalendarza księżycowego

Piękny dzień, pogoda dopisała, słoneczko świeci- nic, tylko wziąć się za ogród. Co możemy zrobić w najbliższych dniach?

Mam przed sobą kalendarz księżycowy na marzec. Kiedyś myślałam, że to jakieś zabobony i gusła, ale trochę poczytałam na ten temat i dochodzą do wniosku, że taki kalendarz ma swoje podstawy naukowe. Księżyc, jak zapewne wiemy, wpływa na obieg wody w przyrodzie. Kiedy księżyca ubywa, woda i soki w roślinach pozostają w jej częściach podziemnych i roślina intensywnie rośnie. Gdy z kolei księżyca przybywa, soki te wędrują w górę co jest gwarancją udanych zbiorów. Dla mnie nie do końca jest to zrozumiałe, ale obserwując grzyby w lesie dochodzę do wniosku, że coś w tym jest. Najlepsze zbiory są zawsze kilka dni po pełni. Co więc możemy zrobić w pierwszych dniach marca?

100_3585

  • Przyjrzyjmy się drzewom i krzewom owocowym. Teraz jest dobra pora na zabiegi pielęgnacyjne- wiosenne przycinanie, a te które można rozmnażać z pędów, na pobranie ich do sadzenia.
  • Możemy wysiewać sałatę. Ja co prawda już trochę wysiałam w lutym na parapecie w chłodnym pomieszczeniu i ładnie mi wzeszła, ale sałatę można wysiewać co jakiś czas, np. co dwa tygodnie, żeby zapewnić sobie ciągłość zbiorów tej wartościowej rośliny. Teraz w marcu wysiejemy sałatę już do inspektu, który zrobił Leszek. Oprócz sałaty głowiastej wysiejmy też rukolę i roszponkę. W tym roku po raz pierwszy kupiłam też mix sałat liściastych. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
  • Teraz jest także pora na wysiew kapusty, kalafiora oraz ziół.
  • No i wreszcie pomidory. Możemy je wysiać na parapecie słonecznego okna. Polecam je każdemu, nawet jeżeli nie macie ogródka. Z powodzeniem można je uprawiać w pojemniku na balkonie. To tak fajnie usiąść sobie przy herbatce i skubać koktajlowe pomidorki. W związku z tym przypomniała mi się anegdota: dziesięcioletnia dziewczynka z Holandii przyjechała do Polski i została poczęstowana pomidorkiem z ogrodu. „ Co to za owoc?”- nie mogła uwierzyć, że to pomidor. Tak, tak moi drodzy, pomidor z ogródka, polskiego ogródka naturalnie, to zupełnie inny owoc niż ten z marketu.

100_4038100_4039

Muszę też zadbać o roślinki wysiane w lutym. Ładnie już powschodziły i naprawdę cieszą oko. Trzeba je tylko delikatnie podlewać, najlepiej opryskiwaczem, żeby nie poniszczyć delikatnych siewek.

100_4042

, , , , ,

Comments are closed.