Wysiewanie warzyw strączkowych.

wysiewanie_warzyw

Żyto w Dąbkach 7 maja

W nocy padał deszcz. Nareszcie, bo było już strasznie sucho. Według kalendarza księżycowego, teraz jest dobra pora na wysiewanie warzyw strączkowych, a mokra gleba jest w tym przypadku bardzo korzystna. Dobrze jest też wysiać ogórki, kukurydzę, cukinię i słonecznik. Mam nadzieję, że sprawdzą się prognozy i trochę popada w tym tygodniu, bo susza była już nie do zniesienia. Trawa, która tak pięknie się zazieleniła w kwietniu, teraz jest po prostu żółta. Kilka dni deszczu na pewno by ją ożywiło.

wysiewanie_warzyw

Bób w ogrodzie jest już dość duży.

Z drugiej strony dobrze, że w długi majowy weekend nie padało, bo nasi goście nie mieliby co robić. A tak objeździli trochę okolicę na rowerach. Było co prawda chłodno, ale słonecznie, więc nie najgorzej jak na pierwsze dni maja. Chociaż pamiętam takie majówki, że można było się kąpać w jeziorze. Tak było na przykład 14 lat temu.

Pojechaliśmy wtedy do Grzybka- pięknego miejsca koło Osia, położonego w środku lasu nad wodą. Pamiętam dokładnie, że to było 14 lat temu, bo Mateusz był niemowlęciem. W Grzybku było mnóstwo młodzieży i oczywiście wszyscy postanowili się wykąpać. Moi starsi chłopcy też. Trochę się obawiałam, że się poprzeziębiają, ale na szczęście nic im nie było. A woda była naprawdę zimna. Brr. Czasem myślę, że dzieci po prostu chłodu nie czują.

Ale wróćmy do ogrodu. W tych dniach możemy też przycinać drzewa i krzewy, które przekwitły, np. forsycję. Obcięte gałązki możemy włożyć w mokry piasek, żeby zrobić nowe sadzonki.

Uważajmy na połyśnicę marchwiankę! Jest to taki nisko latający owad., który składa jaja na początku maja, a potem w sierpniu- wrześniu. Na ten drugi okres możemy się przygotować wysadzając między rzędy marchewki cebulę, ale co zrobić teraz? Przykryć agrowłókniną! To dobry materiał chroniący nie tylko przed mrozem, ale i takimi właśnie nieproszonymi, latającymi gośćmi.

wysiewanie_warzyw

A oto nasza sałata. Niedługo trafi do kanapek.

Kawa wypita, dosyć lenistwa- wysiewanie warzyw czas zacząć.

, , , ,

Comments are closed.