Muzeum Wisły

Kilka dni temu pisałam o wycieczce klasowej Mateusza, podczas której zwiedził Muzeum Wisły w Tczewie. Tyle nam o tym opowiadał, że postanowiłam zajrzeć do Internetu i jeszcze więcej się o tym miejscu dowiedzieć. Co prawda Tczew to nie są Bory, bo miasto to leży w regionie kociewskim, ale w końcu jest to województwo pomorskie, a zatem jakby nie było, nasze.

 

Przede wszystkim Tczew jest niedaleko Czerska, bo zaledwie 70 km, a zatem nawet nasi goście mogą w godzinę tam dojechać. Muzeum Wisły jest niewątpliwie perełką wśród miejsc wartych zobaczenia na Pomorzu, dlatego chcę je wam przybliżyć i zachęcić do zwiedzenia. Ja też odwiedzę na pewno to muzeum, jak tylko nadarzy się okazja.

 

Muzeum mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku, dawnej Fabryce Wyrobów Metalowych Emila Kelcha. Zanim tam powstało, budynek wykorzystywany był do różnych celów. W końcu miasto Tczew przekazało ów obiekt Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku i tak w 1984 roku nasza piękna Wisła mogła się pięknie zaprezentować w swoim własnym muzeum.

 

 

 

W Muzeum Wisły możemy zobaczyć kilka ciekawych wystaw. Wystawa stała przedstawia ogólne wiadomości o rzece od najstarszych poczynając. Dowiedzieć się można co nieco także o nadwiślańskiej przyrodzie i osadnictwie. Organizowane są także bardzo ciekawe wystawy czasowe.

 

 

 

Muzeum ma bogatą ofertę dla szkół. W dzisiejszych czasach elektronicznych zabawek nie jest łatwo zainteresować czymś dzieciaki, ale w Muzeum Wisły nie sposób się nudzić. Organizatorzy przygotowali ofertę dla różnych grup wiekowych od 4 latków zaczynając. Jak większość współczesnych placówek tego typu jest to muzeum interaktywne, dlatego dzieciaki świetnie się bawią. W muzeum nauczą się na przykład wiązania marynarskich węzłów czy też wyznaczania kierunków geograficznych na morzu. Nieco starsze dzieci poznają typy statków pływających po Wiśle, załogi, rodzaje spławianych towarów.

 

Naprawdę warto odwiedzić to muzeum.

, , , , ,

Comments are closed.