Stawy

Pewnie myślicie, że ten wpis będzie o jakimś zbiorniku wodnym w okolicy pełnym ryb. Owszem, są tutaj takie zbiorniki, ale nie o tym będę dzisiaj pisać. Od ponad tygodnia zaprzątają mi głowę inne stawy, te których mamy mnóstwo w naszym ciele.

stawy

O stawach mówi się najczęściej w kontekście starości. Tak już mniej więcej w moim wieku zaczynają się bóle i dokuczają nam do późnej starości. Oczywiście złe odżywianie i brak ruchu są to czynniki, które powodują zły stan naszych stawów. Czasem jednak dochodzi do zapalenia i grozi to zniszczeniem chrząstki stawowej. Ale takie coś zdarza się niestety również dzieciom. Skąd ten temat na moim blogu? Najczęściej interesujemy się czymś, jak nas samych to dotyka. No a nas dotknęło akurat w najczulszy punkt, czyli w Mateusza.

Szukałam czegoś w Internecie na temat zapalenia stawów u dzieci, ale niestety mało jest informacji. Na mojej ulubionej Poczcie Zdrowia są artykuły o starzejących się stawach i problemach związanych z wiekiem, jednak porady na temat żywienia i ewentualnej suplementacji pewnie przydadzą się i nam. Tym bardziej, że ja także z nich skorzystam.

A zatem po pierwsze- odżywianie. To jest niestety to, co spędza sen z powiek wielu matkom nastolatków. Problem w tym, że trzeba polubić takie pokarmy, które dzieciaki uważają za niedobre.

  • Warzywa i owoce. Zawierają one przeciwutleniacze, które pomagają załagodzić zapalenia wywołane przez wolne rodniki.
  • Ostre przyprawy takie jak pieprz, imbir, kurkuma czy cynamon mają właściwości przeciwzapalne.
  • Kwasy omega-3 ( olej rzepakowy, nasiona lnu, sardynki, tuńczyk, łosoś, makrela) należy zwiększyć w naszym jadłospisie. Okazuje się, że kwasy omega-3 pochodzenia rybnego działają przeciwzapalnie oraz blokują agrekanazy- substancje przeżerające chrząstkę.

grzane wino

 

 

A teraz ciekawostka i zupełna nowość dla mnie: należy zmniejszyć spożycie kwasów omega-6, bo wzmagają stany zapalne. Tego nie wiedziałam. Omega-6 znajdują się m.in. w oleju słonecznikowym, kukurydzy i pestkach winogron. A wydawałoby się, że to takie zdrowe produkty. Na pewno nie trzeba z nich rezygnować zupełnie, ale przy chorych stawach lepiej je ograniczyć.

A zatem przerzucamy się na ryby. Będę musiała pomyśleć o takich, które Mateusz lubi. No i muszę sprawdzić, czy nie jesteśmy na nie uczuleni. Ale to już osobny problem. Nie zawadzi też zacząć znowu pić tran.

,

Comments are closed.