Cukier brzozowy

Pogoda zmienną jest. I całe  szczęście bo już dość mieliśmy tej chlapy. Teraz jest tak, jak być powinno zimą. Ośnieżone drzewa, lekki mróz i nawet słoneczko co jakiś czas zza chmur wychodzi. Mam nadzieję, że taka zima zostanie z nami przynajmniej na ferie. Może nawet stok ruszy w Fojutowie. Szkoda tylko, że Mateusz w tym roku nie pojeździ na nartach. Musi niestety oszczędzać stawy.

 

A z drugiej strony nie mogę się doczekać wiosny i soku z brzozy, bo chodzę często jakaś taka senna i zmęczona. Można jeszcze poratować się ksylitolem, jednak ksylitol jest dość drogi. Spotkaliście się kiedyś z tym specyfikiem? Niewtajemniczonym wyjaśniam, że ksylitol to cukier uzyskiwany z soku brzozowego. No i w sumie nie dziwię się jego cenie, bo uzyskać czysty cukier z takiej ilości wody brzozowej to na pewno nie tani proces.

Ale właściwie dlaczego mielibyśmy zastępować cukier buraczany ksylitolem? O dobroczynnym działaniu na organizm soku z brzozy pisałam już w zeszłym roku, a ksylitol jest po prostu wyciągiem najcenniejszych jego składników. Jest równie słodki jak tradycyjny cukier, jednak działa na nasz organizm zupełnie inaczej.

Biały cukier rozregulowuje organizm, z kolei cukier brzozowy reguluje jego procesy wewnętrzne. Ponadto ksylitol wzmacnia układ immunologiczny, co jest ważne szczególnie teraz w okresie chwiejnej pogody, kiedy ciągle przyplątują się nam różne choróbska. Niektórzy mówią, że spowalnia także procesy starzenia, a tym tematem zaczynam się niestety poważnie interesować.

Cukier brzozowy dzięki swojemu niepowtarzalnemu składowi nie fermentuje w przewodzie pokarmowym bo zmienia się w zasadę a nie, jak w przypadku zwykłego cukru w kwasy. Dlatego jest zalecany przy wielu dolegliwościach żołądkowych.

Do trawienia ksylitolu nie potrzebujemy zbyt wiele insuliny, jest on trawiony powoli, przez co nie powoduje dużych wahań poziomu cukru we krwi.

Cukier brzozowy zawiera o 40% mniej kalorii od tego, który spożywamy na co dzień, a jego indeks glikemiczny wynosi 7, podczas gdy glukozy aż 100!

cukier brzozowy

Nie ma to jak relaks w takim brzozowym zakątku jak ten…

Więcej na temat właściwości soku z brzozy, a tym samym zawartego w nim cukru, znajdziecie w moim wpisie sprzed roku , w którym podałam też przepis na wino brzozowe.

, , , , , , , , ,

Comments are closed.