Woda brzozowa

Succus Betulae, oskoła, bzowina- tak, mam oczywiście na myśli sok z brzozy lub jak wolicie wodę brzozową. Zaczęłam ją zbierać kilka dni temu i mam już parę butli 5-litrowych. Woda brzozowa jest w tym roku niezwykle słodka i smaczna. Pijemy ją całymi litrami. Jak zawsze jakąś ilość także zamrożę, w miarę wolnego miejsca w zamrażarce. Ano tak, jeszcze pewnie wino brzozowe zrobię.

woda brzozowa

Na co pomaga woda brzozowa? Dość obszernie opisałam to w jednym z moich wpisów sprzed roku, przypomnę więc tylko najważniejsze jej właściwości.

Przede wszystkim sok z brzozy oczyszcza organizm i dostarcza mu niezwykłej energii. Pomaga oczyścić nerki o czym ostatnio przekonała się Ela. Jak już pisałam, Ela od dwóch miesięcy męczy się z nogą w gipsie i niestety takie ciągłe siedzenie odbiło się już na jej nerkach. Dopiero kilka dni dostarczam jej oskołę, a już czuje poprawę.

Jeżeli czujecie się wiosennie zmęczeni to znak, że zabrakło wam na wiosnę niektórych witamin i minerałów. Pijąc sok z brzozy możecie te minerały w organizmie uzupełnić. Oskoła działa lepiej niż wszystkie napoje izotoniczne czy też energetyzujące, więc zamiast się nimi truć warto sięgnąć po brzozowy specjał.

Skąd się biorą te cudowne właściwości brzozowego soku? Oskoła zawiera łatwo przyswajalny cukier, który dodaje energii, witaminę C, witaminy z grupy B, oraz minerały- wapń potas, magnez, żelazo, fosfor.

Sok z brzozy można podawać także naszym pupilom. Moje kotki są po sterylizacji, więc na pewno taki napój bardzo je wzmocni.

Wodą brzozową możemy przemywać twarz, wcierać we włosy co niewątpliwie doda nam urody. Ale co ja się będę rozpisywać. Więcej informacji na temat bzowiny znajdziecie w tym wpisie. Opisałam tutaj jak stosować oskołę, na co pomaga, a także jak używali jej mieszkańcy Wołynia, z którego pochodziła moja babcia.

Ale właściwie skąd wziąć brzozowy sok? Jeżeli macie dużą brzozę na podwórku, wystarczy wywiercić w niej otwór, włożyć rurkę i… leci. Można też taki sok kupić w sklepie. Można też przyjechać do nas. Tutaj sok z brzozy dostaniecie za darmo.

, , ,

Comments are closed.