Jarmuż

Ostatnio wracają do łask zapomniane warzywa. Teraz, kiedy ludzie mają dużą wiedzę i mogą zbadać wartości różnych produktów, zaczyna się zwracać uwagę na te, które w jakiś sposób wypadły z rynku, a przecież mają wiele bezcennych składników. Takim warzywem jest niewątpliwie jarmuż.

Co ciekawe, jarmuż był chętnie uprawiany w średniowieczu, ale później jakoś tak zapomniano o nim na rzecz innych kapust. A szkoda, bo jedzenie jarmużu to po prostu samo zdrowie! Teraz jednak odzyskuje należne mu na naszych stołach miejsce.

Wspominając moje dzieciństwo, zawsze mam przed oczami grządki z pięknie pokarbowanymi liśćmi, stanowiące ozdobę naszego warzywnika. Mama zawsze miała w ogródku jarmuż, ale chyba bardziej używała go do ozdabiania stołu niż do gotowania. Wrzucała też jarmuż do sałatek, przez co sałatka nabierała barw i wyglądała smakowicie. Jednak nikt u nas w domu nie miał świadomości, jakim wartościowym warzywem jest jarmuż.

Ta botaniczna odmiana kapusty zawiera mnóstwo witaminy C oraz beta karotenu, więc dobrze ją spożywać na wzmocnienie odporności oraz poprawę wyglądu naszej skóry. Inne witaminy zawarte w jarmużu to B, E i K, jarmuż zawiera też dużo białka i mikroelementów takich jak wapń, jod, potas, magnez, mangan i żelazo. Warto też przypomnieć o dużej zawartości błonnika i niskiej kaloryczności, z czego ucieszą się osoby dbające o linię. Jarmuż ma także działanie przeciwnowotworowe, ale tylko surowy, więc warto zjadać się nim w postaci surówek. Podobno Japończycy stosują sok z jarmużu przy alergii, chorobach układu pokarmowego a nawet cukrzycy.

A zatem w tym roku siejemy jarmuż. Ekspert poradził nam wysianie go w dwóch rzutach. Teraz jest dobra pora na wysianie jarmużu na letni zbiór do gruntu, a w maju wysiejemy na zbiór zimowy. W tym drugim terminie najlepiej przygotować sadzonki i latem wysadzić na miejsce stałe. A zimą można naszą kapustę wybierać spod śniegu, gdyż jarmuż jest bardzo wytrzymałą rośliną i nie złamią go mrozy nawet do minus 15 stopni! A taki przemrożony jest nawet smaczniejszy, bo traci goryczkę. Dzieje się tak dlatego, że wielocukry przekształcają się w cukry proste i nadają roślinie słodszy smak.

A co właściwie można zrobić z jarmużu? Ano chociażby zupę, surówkę, sałatkę czy co tam jeszcze przyjdzie nam do głowy. Jak już zbiorę mój jarmuż latem i poeksperymentuję z nim w kuchni, nie omieszkam podzielić się z wami moimi doświadczeniami.

Comments are closed.