Czersk

czersk

Czersk ma takie właśnie logo. I trudno się z tym nie zgodzić…

 

Tak właściwie to nie poświęciłam jeszcze zbyt dużo uwagi Czerskowi, a przecież to najbliższe miasteczko od naszego miejsca zamieszkania. A ponadto Czersk zyskał sobie ‘sławę’ dzięki pewnemu niechlubnemu wydarzeniu. Otóż w czerwcu ubiegłego roku komendant naszej straży miejskiej wysłał mandat właścicielowi auta… przewożonego na lawecie i nie chciał przyjąć odwołania. Głośno się zrobiło w mediach na ten temat i komendant stracił pracę. Nie będę opisywać tutaj całego zdarzenia, możecie to wszystko obejrzeć sobie w Internecie. Zresztą wielu z was zna to wydarzenie, bo gdy dzwonicie lub piszecie do mnie, to często pytacie, czy to jest ‘ten’ Czersk.

Otóż tak, to ‘ten’ Czersk, a ponadto to miłe i spokojne miasteczko. Czersk zobaczyłam po raz pierwszy, gdy miałam piętnaście lat i od razu się w nim zakochałam. Przyjechałam tu na dwutygodniowe wakacje do znajomych i stwierdziłam, że tu jest właśnie moje miejsce. Zachwycił mnie stary dworzec kolejowy, domy w środku miasta oraz to, że miasteczko otoczone jest lasami. A ponadto spokój, cisza i serdeczni, uśmiechnięci ludzie. Jakiś czas potem poznałam chłopaka, którego mama pochodziła z okolic Czerska. Potem był ślub, kilka lat pomieszkaliśmy na Śląsku, ale gdy tylko nadarzyła się okazja, przeprowadziliśmy się w okolice Czerska. I tutaj dopiero czujemy się u siebie.

czersk

W ciągu ostatnich 20 lat wygląd Czerska bardzo się zmienił…

Dlaczego warto odwiedzić Czersk? Przede wszystkim jest to bardzo stare miasto. Pierwsze wzmianki o osadzie Czirsk (tak się wtedy nazywał)pochodzą z XIII wieku. W XV w Kazimierz Jagiellończyk nadał Czerskowi przywileje o charakterze miejskim w ramach podziękowania za pomoc podczas wojny trzynastoletniej. Jednak prawa miejskie otrzymał Czersk dopiero w 1926 roku. Co ciekawe, liczba mieszkańców od tego czasu prawie się nie zmieniła, a miasteczko nadal pozostaje małe, ciche i spokojne. No i nie ma już straży miejskiej. Nowa Pani Burmistrz uznała, że powiększanie budżetu gminy przez karanie mieszkańców i turystów to nie jest dobry pomysł. I myślę, że większość przyznała jej rację.

czersk

Comments are closed.